Matkailulinkit

Japanin matkailuun liittyviä hyödyllisiä linkkejä

Tästä löydät paljon matkailutietoa Japanista englannin kielellä. Vinkki: kopioi tämän sivun internet-osoite ennen Japanin matkaa puhelimeesi tai tablettiisi. Saat siten matkan aikana helposti tietoa nähtävyyksistä, majoituksesta, ym.


1. Yleistä matkailutietoa Japanista
2. Japanin matkoja tarjoavia matkatoimistoja
3. Tokio ja Kanto
4. Osaka, Kioto ja Kansai
5. Nagoya ja Chubu (Keski-Japani)
6. Tohoku (Pohjois-Honshu)
7. Chugoku (Länsi-Honshu)
8. Kyushu
9. Shikoku
10. Hokkaido
11. Okinawa
12. Kesäaktiviteetit
13. Talviaktiviteetit
14. Majoittuminen Japanissa
15. Pidempiaikainen majoittuminen
16. Kylpylät ja kuumat lähteet
17. Pop-kulttuuri
18. Muoti ja design
19. Ostoksilla
20. Pankkiautomaatit
21. Junat ja bussit
22. Lentokentät, lennot ja lautat
23. Metrot ja kaupunkiliikenne
24. Autoilu ja autonvuokraus
25. Japanilaisia verkkolehtiä
26. Puhelimet ja internet


1. Yleistä matkailutietoa Japanista (General travel info)

Japan National Tourist Organization:  www.japan.travel
Japanin kartta:  www.jnto.go.jp
Historia ja kulttuuri:  www.jnto.go.jp
JNTO:n suomenkielinen Japanin matkaopas (pdf): www.fi.emb-japan.go.jp
Japan – Official Visitor’s Guide (pdf): partners-pamph.jnto.go.jp
Japan-guide:  www.japan-guide.com
TripSavvy Japan: www.tripsavvy.com/japan
Japan Cheapo: japancheapo.com
JW Japan Travel Guide: jw-webmagazine.com
Japan Travel Information Platform: www.tsunagujapan.com
Japan Travel Planner by ANA: www.ana.co.jp
JAL Travel Guide: www.world.jal.co.jp
JTB Omotenashi Travel Guide: www.omotenashi-travelguide.com
Web Japan:  web-jpn.org
Japan Atlas:  web-jpn.org
Japan Visitor:  japanvisitor.com
GoJapanGo: www.gojapango.com
Lonely Planet Japan:  www.lonelyplanet.com
JapanZone: www.japan-zone.com
Compathy Magazine: compathy.net
Matcha – Japan Travel Magazine: matcha-jp.com
Japanin temppelit ja pyhäköt: templesofjapan.com
Kansanjuhlat, matsurit: web-japan.org  ja  www.jnto.go.jp
Luggage-Free Travel: www.luggage-free-travel.com
Goodwill Guide vapaaehtoiset oppaat: www.jnto.go.jp
Lääkkeiden tuonti Japaniin: www.customs.go.jp
Japanin tullin tiedote vierailijoille: www.customs.go.jp
Japanin matkalle lasten kanssa: wikivoyage.org
Traveling with a baby in Japan: www.insidejapantours.com
Tokyo Urban Baby: www.tokyourbanbaby.com
Kirsikankukkien kukintaennuste 2019: sakura.weathermap.jp
Juhlapäivät Japanissa: matcha-jp.com
Tokion kesäolympialaiset 2020: tokyo2020.org

Ruokailu (Food):

Gurunavi ravintolaopas: www.gnavi.co.jp
Best Izakaya Alleys in Tokyo: jw-webmagazine.com
Best soba restaurants in Tokyo: www.timeout.com
Best tempura restaurants in Tokyo: www.timeout.com
Japanese Convenience Store Food Guide: www.nippon.com
Allergiasanastoa japaniksi: www.wanavi.org
Ruoka-allergiakortit japaniksi: www.brokerfish.com


2. Japanin matkoja tarjoavia matkatoimistoja (Travel agencies)

Olympia: www.olympia.fi
Albatros: www.albatros-travel.fi
Aktiv-Resor: www.aktiv-resor.fi
Aventura: www.aventura.fi
Mandala: www.mandalatravel.fi
Matkavekka: www.matkavekka.fi
Elämysmatkat (hiihtomatkat): www.elamysmatkat.com


3. Tokio ja Kanto

Tokio: www.gotokyo.org
Tripsterin Tokio-opas: www.tripsteri.fi
Time Out Tokyo: www.timeout.com
Imperial Palace Visit Guide: sankan.kunaicho.go.jp
Sightseeing tours in and around Tokyo: www.hatobus.com
Yokohama: www.yokohamajapan.com
Kanagawa: wow-j.com
Kamakura:  www.kamakuratoday.com
Hakone Navi:  www.hakonenavi.jp
Hakone Portal: www.hakone.or.jp
Fuji-vuori:  www.yamanashi-kankou.jp
Mt.Fuji & Hakone 1-Day Bus Tour: traveltojapan.hankyu-travel.com
Tokyo Disneyland: www.tokyodisneyresort.jp
Saitama: www.sainokuni-kanko.jp
Chiba: japan-chiba-guide.com
Nikko: nikko-travel.jp


4. Osaka, Kioto ja Kansai 

Osaka:  www.osaka-info.jp
Kyoto City Tourism:  www.kyoto.travel
Kyoto Visitors Guide:  www.kyotoguide.com
Inside Kyoto: www.insidekyoto.com
Nara:  www.visitnara.jp
Kobe:  www.feel-kobe.jp
Himeji: www.himeji-kanko.jp
Hyogo: www.travelhyogo.org
Shiga & Biwako: biwako-visitors.jp


5. Nagoya ja Chubu (Keski-Japani)

Nagoya:  www.nagoya-info.jp
Ultimate guide to Nagoya’s local cuisine: favy-jp.com
Toyotan museo ja tehdas: www.toyota.co.jp
Kanazawa: www.kanazawa-tourism.com
Japanin Alpit: www.japan-alps.com
Matsumoto: welcome.city.matsumoto.nagano.jp
Nagano: www.go-nagano.net
Gifu: travel.kankou-gifu.jp
Hida-Takayama:  www.hida.jp
Kiso-laakso (Magome & Tsumago): www.japanvisitor.com
Gero: www.gero-spa.or.jp
Mie: www.travel.pref.mie.lg.jp
Chubu: go-centraljapan.jp


6. Tohoku (Pohjois-Honshu)

Tohoku: en.tohokukanko.jp
Akita: www.akitafan.com
Aomori: www.en-aomori.com
Fukushima: www.tif.ne.jp
Iwate: www.japan-iwate.info
Miyagi: www.miyagi-kankou.or.jp
Yamagata: yamagatakanko.com
Niigata: enjoyniigata.com
Sado-saari: www.visitsado.com
Sendai: sendai-travel.jp
Matsushima: www.matsushima-kanko.com
Aizu-Wakamatsu/Bandai: www.jnto.go.jp


7. Chugoku (Länsi-Honshu)

Chugoku: www.japanhoppers.com
Discover San’in: www.sanin-tourism.com
Hiroshima:  www.hiroshima-navi.or.jp
Miyajima:  visit-miyajima-japan.com
Okayama: okayama-japan.jp
Tottori: www.tottori-tour.jp
Shimane: visitshimane.com
Yamaguchi: www.visit-jy.com


8. Kyushu

Kyushu Tourism Information:  www.welcomekyushu.com
Fukuokan kaupunki:  yokanavi.com
Fukuokan maakunta: www.crossroadfukuoka.jp
Fukuoka Now: www.fukuoka-now.com
Fukuokan turistikartta: welcome-fukuoka.or.jp
Kagoshima:  www.kagoshima-kankou.com
Nagasaki:  www.at-nagasaki.jp
Miyazaki: www.kanko-miyazaki.jp
Beppu: www.city.beppu.oita.jp
Kumamoto: kumanago.jp
Saga: www.saga-tripgenius.com
Oita: www.visit-oita.jp


9. Shikoku

Tourism Shikoku: www.tourismshikoku.org
Ehime:www.visitehimejapan.com
Kagawa: www.my-kagawa.jp
Kochi: visitkochijapan.com
Matsuyama: www.mcvb.jp
Tokushima: discovertokushima.net
88 temppelin pyhiinvaellus: wikitravel.org


10. Hokkaido

Visit Hokkaido:  www.visit-hokkaido.jp
Hokkaido guide: www.hokkaidoguide.com
Hokkaido Labo Travel Guide: hokkaido-labo.com
Good Hokkaido Info: good-hokkaido.info
Hakodate:  www.hakodate-kankou.com
Sapporo:  www.sapporo.travel
Otaru: uu-hokkaido.com
Asahikawa: www.asahikawa-tourism.com
Furano: www.furanotourism.com


11. Okinawa

Okinawa Tourist Information: www.visitokinawa.jp
Okinawa Guide: japancheapo.com
Yaeyama-saaret: yvb.jp


12. Kesäaktiviteetit (Summer activities)

Vaeltaminen ja patikointi (Hiking and trekking):

Hiking in Japan: www.japan-guide.com
Japan Hike: japanhike.wordpress.com
Outdoor Japan: us.jnto.go.jp
Great Japan hiking spots: japan-magazine.jnto.go.jp
Walk Japan: www.walkjapan.com
Takao-vuori: japan-magazine.jnto.go.jp
Fuji-vuorelle kiipeäminen: www.jnto.go.jp/mtfuji
Nakasendo Walking Trail: www.japanvisitor.com
Kumano Kodo pyhiinvaellusreitit: www.tb-kumano.jp
Kyushu Olle-reitit: www.welcomekyushu.com

Pyöräily (Cycling):

Japan Biking: www.japanbiking.com
Cycling Japan: www.cyclingjapan.jp
See Japan Cycling: www.seejapan.co.uk
Japan Cycling: www.japancycling.org
Shimanami Kaido Bikeway: wikitravel.orgwww.japan-guide.com

Sukeltaminen (Diving):

Dive Advisor: diveadvisor.com,
Diver Magazine Japan: divermag.com
Dive Japan: www.divejapan.com
Inside Japan: www.insidejapantours.com
JNTO Diving: us.jnto.go.jp

Kalastus (Fishing):

Fishing guide for Japan: guidable.co
River fishing in Japan: en.activityjapan.com
Deep sea fishing in Japan: alljapantours.com


13. Talviaktiviteetit (Winter activities)

Snow Japan: www.snowjapan.com
Powderhounds: www.powderhounds.com
Powder Snow Hokkaido: www.skiing-hokkaido.com
Niseko: www.nisekotourism.com
Hakuba: www.hakubatourism.jp
Yamagata (Zao): yamagatakanko.com


14. Majoittuminen Japanissa (Accommodation)

JapanHotel.net  www.japanhotel.net
Japanican hotels & tours: www.japanican.com
Japan Traveler Online:  japantraveleronline.com
Japan Youth Hostels:  www.jyh.or.jp
Japanese Inn Group:  japaneseinngroup.com
Japanese Guest Houses (Ryokan):  www.japaneseguesthouses.com
Temple Accommodation for Foreigners: www.onmarkproductions.com
Temple Lodging: templelodging.com
A Guide to Japan’s Temple Lodgings: www.afar.com
Go Tokyo:  www.tourism.metro.tokyo.jp
APA Hotels: www.apahotel.com
The b hotels: www.ishinhotels.com
Dormy Inns: dormy-inn.com
JR Hotel Group: www.jrhotelgroup.com
Mystays Hotels: www.mystays.com
Route Inns:www.route-inn.co.jp
Sunroute Hotels: www.sunroute.jp
Super Hotel: www.superhoteljapan.com
Toyoko Inns: www.toyoko-inn.com
Unizo Hotels: www.unizo-hotel.co.jp


15. Pidempiaikainen majoittuminen (Longer term accommodation)

Tokyu Stay Hotels: www.tokyustay.co.jp
Monthly Resi Stays: corporate.mystays.com
Tokyo Apartments:  www.tokyoapartments.jp
Sakura House:  www.sakura-house.com
Rent a House in Japan: www.japan-experience.com


16. Kylpylät ja kuumat lähteet (Spas and hot springs)

Introduction to Japanese Hot Springs:  www2.gol.com
Hot Springs in Japan:  www.japaneseguesthouses.com
OnsenJapan.net :  www.onsenjapan.net
Onsen Guide: www.japan-guide.com
How to Take a Japanese Bath: www.tb-kumano.jp
A Beginner’s Guide to Japanese Onsen Etiquette: www.afar.com
Sento Guide Bathing Etiquette: www.sentoguide.info
Tattoo Friendly Onsen in Japan: travel.gaijinpot.com


17. Pop-kulttuuri (Pop culture)

Pop Culture: web-jpn.org
JNTO: us.jnto.go.jp
Manga ja Anime: www.japan-guide.com
Manga-kahviloita Tokiossa: en.compathy.net
Cosplay: en.compathy.net


18. Muoti ja design (Fashion and design)

Web Japan Fashion Trends:  web-jpn.org


19. Ostoksilla (Shopping)

Sadan jenin kaupat: www.japan-guide.com
What to buy in Japan: www.tsunagujapan.com
Top 10 places to shop in Tokyo: www.lonelyplanet.com
Tokyo shopping guide: www.japan-guide.com
Osaka shopping guide: www.japan-guide.com
Kyoto shopping guide: www.japan-guide.com
10 places to go shopping in Nagoya: trip-n-travel.com
Must have souvenirs from Japan: muza-chan.net
Must-buy souvenirs at Tokyo Narita Airport: www.tsunagujapan.com
Must-buy souvenirs at Osaka Kansai Airport: www.tsunagujapan.com
Mandarake (manga & anime): earth.mandarake.co.jp
Premium Outlets in Japan: www.premiumoutlets.co.jp
Verovapaat ostokset: enjoy.taxfree.jp


20. Pankkiautomaatit (ATMs)

7-Eleven (Seven Bank): navitime.co.jp/sevenbank
Japan Post Bank: www.jp-bank.japanpost.jp
FamilyMart: www.family.co.jp
AEON Bank: www.aeonbank.co.jp


21. Junat ja bussit (Trains and buses)

Junat:

Japan Rail Pass:  www.japanrailpass.net
Rail Travel in Japan: www.jprail.com
Guide to Japanese Train Tickets: www.japan-guide.com
Japanin juna-aikataulut ja hinnat:  www.hyperdia.com
Japan Transit Planner: world.jorudan.co.jp
JR East (Itä-Japanin rautatiet):  www.jreast.co.jp
JR West (Länsi-Japanin rautatiet): www.westjr.co.jp
Kintetsu Railway (Länsi-Japani): www.kintetsu.co.jp
Keihan Railway (Osaka-Kyoto-Shiga): www.keihan.co.jp
Meitetsu Railroad (Nagoyan ympäristö): www.meitetsu.co.jp
Central Japan Railway Co:  jr-central.co.jp
JR Sanyo-San’in Northern Kyushu Pass: www.westjr.co.jp
JR Hokuriku Arch Rail Pass: hokuriku-arch-pass.com
JR Takayama-Hokuriku Tourist Pass: touristpass.jp
JR Kyushu: www.jrkyushu.co.jp

Bussit:

Japan Bus Online: japanbusonline.com
Willer Express Bus: willerexpress.com
Japan Bus Pass: willerexpress.com
Book Highway Buses in Japan: www.kosokubus.com
JR Expressway Bus Net: www.kousokubus.net
Kyushu Sun Q Bus Pass: www.sunqpass.jp
Hokkaido Bus Pass: www.hokkaidox.com
Shikoku Bus Pass: www.kosokubus.com
Nohi Bus (Takayama, Japanin Alpit): www.nouhibus.co.jp
Keio Bus (Japan Alps Line): www.keioinfoplaza.jp


22. Lentokentät, lennot ja lautat (Airports, flights and ferries)

Tokyo Narita lentoasema:  www.narita-airport.jp
Tokyo Haneda lentoasema: www.haneda-airport.jp
Osaka Kansai lentoasema:  www.kansai-airport.or.jp
Nagoya Centrair lentoasema:  www.centrair.jp
Fukuokan lentoasema:  www.fuk-ab.co.jp
All Nippon Airlines (ANA):  www.ana.co.jp
Finnair:  www.finnair.com
Japan Airlines (JAL):  www.jal.co.jp
Jetstar Japan:  www.jetstar.com
Peach Aviation:  www.flypeach.com
Skymark Airlines:  www.skymark.jp
Vanilla Air:  www.vanilla-air.com
Japanin sisäiset matkustajalautat: www.japan-guide.com
Matkustajalautat naapurimaihin: byferryfrom2japan.com
Japan Ferry Pass 21:  jlc-ferry.jp/jfp21


23. Metrot ja kaupunkiliikenne (Subways and urban traffic)

Tokion metro-opas (pdf): www.kotsu.metro.tokyo.jp
Tokyo Airport Limousine Bus: www.limousinebus.co.jp
Suica-matkakortti:  www.jreast.co.jp
Tokion metro:  www.tokyometro.jp
Tokyo Taxi Guide: en.compathy.net
JR Narita Express lentokenttäjuna:  www.jreast.co.jp
Narita Keisei Skyliner lentokenttäjuna: www.keisei.co.jp
Haneda Airport Monorail: www.tokyo-monorail.co.jp
JR West Train From Kansai Airport:  www.westjr.co.jp
Nagoyan metro:  hken.phys.nagoya-u.ac.jp
Osaka Transportation:  www.kotsu.city.osaka.lg.jp
Osakan metro:  www.johomaps.com
Fukuokan metro:  subway.city.fukuoka.lg.jp


24. Autoilu ja autonvuokraus (Driving and car rental)

Japanin tiekartat:  www.omnimap.comwww.amazon.com
Liikennemerkit: wikipedia.org
Japanin autoliiton (JAF) tiedotteet: www.jaf.or.jp
Moottoritiet ja tietullit: www.japan-guide.com
Electronic Toll Collection (ETC System): www.go-etc.jp
Car Rental in Japan: www.japan-guide.com
ToCoo! autonvuokraus: www2.tocoo.jp
Japan Experience Car Rental: www.japan-experience.com
Times Car Rental: www.timescar-rental.com
Toyota Rent a Car: rent.toyota.co.jp
Nissan Rent a Car: nissan-rentacar.com
Budget (Suomi): www.budget.fi
Europcar (Suomi): www.europcar.fi
Hertz (Suomi): www.hertz.fi


25. Japanilaisia verkkolehtiä (Japanese web newspapers)

Mainichi News:  mainichi.jp
Asahi News:  www.asahi.com
Japan News: the-japan-news.com
Japan Times:  www.japantimes.co.jp
Nipponia: web-japan.org
Kids Web Japan (lapsille): web-japan.org/kidsweb
Japanese newspapers and media: www.sabotenweb.com


26. Puhelimet ja internet (Phones and internet)

How to Stay Connected in Japan: www.jnto.org.au
Japanese prepaid data SIM cards: prepaid-data-sim-card.wikia.com
Rentafone Japan:  www.rentafonejapan.com
Japan SIM Card Rentals:  www.jcrcorp.com
Mobal SIM Cards: www.mobal.com
Japan Wireless (Wifi Rental, SIM Cards): www.japan-wireless.com
Pupuru Rental Wifi: pupuruwifi.com
Free wifi spot information: www.ana.co.jp
Japan free wifi: www.ntt-bp.net
Travel Japan wifi: wi2.co.jp
Kansai free wifi: www.ntt-bp.net
Kyushu free wifi: www.welcomekyushu.com

 Suomalais-Japanilainen Yhdistys ei vastaa linkitetyillä ulkopuolisilla nettisivuilla mahdollisesti olevista virheistä tai väärästä tiedosta.

Viimeisin päivitys: Petteri Kostermaa 3/2019

Navigaatio