Matkailulinkit

Japanin matkailuun liittyviä hyödyllisiä linkkejä


1. Yleistä matkailutietoa Japanista
2. Japanin matkoja tarjoavia matkatoimistoja
3. Tokio ja Kanto
4. Osaka, Kioto ja Kansai
5. Nagoya ja Chubu (Keski-Japani)
6. Tohoku (Pohjois-Honshu)
7. Chugoku (Länsi-Honshu)
8. Kyushu
9. Shikoku
10. Hokkaido
11. Okinawa
12. Kesäaktiviteetit
13. Talviaktiviteetit
14. Majoittuminen Japanissa
15. Pidempiaikainen asuminen
16. Kylpylät ja kuumat lähteet
17. Pop-kulttuuri
18. Muoti ja design
19. Ostoksilla
20. Pankkiautomaatit
21. Junat ja bussit
22. Lentokentät, lennot ja lautat
23. Metrot ja kaupunkiliikenne
24. Autoilu ja autonvuokraus
25. Japanilaisia verkkolehtiä
26. Puhelimet ja internet


1. Yleistä matkailutietoa Japanista

Japan National Tourist Organization:  www.jnto.go.jp
Japanin kartta:  www.jnto.go.jp
Historia ja kulttuuri:  www.jnto.go.jp
Japan-guide:  www.japan-guide.com
Go Japan:  gojapan.about.com
Japan Travel Information Platform: www.tsunagujapan.com
JTB Omotenashi Travel Guide: www.omotenashi-travelguide.com
Web Japan:  web-jpn.org
Japan Atlas:  web-jpn.org
Japan Visitor:  japanvisitor.com
GoJapanGo: www.gojapango.com
Lonely Planet Japan:  www.lonelyplanet.com
JapanZone: www.japan-zone.com
Compathy Magazine: compathy.net/magazine/
Japanin temppelit ja pyhäköt: templesofjapan.com
Kansanjuhlat, matsurit: web-japan.org  ja  www.jnto.go.jp
Gurunavi ravintolaopas: www.gnavi.co.jp
Japanese Food and Restaurant Guide: en.compathy.net
Allergiasanastoa japaniksi: www.wanavi.org
Japanin matkalle lasten kanssa: wikivoyage.org
Traveling with a baby in Japan: www.insidejapantours.com/blog
Tokyo Urban Baby: www.tokyourbanbaby.com
Kirsikankukkien kukintaennuste 2017: n-kishou.com


2. Japanin matkoja tarjoavia matkatoimistoja

JTB Finland / Japaninspesialisti:  www.japaninspesialisti.fi
Olympia kaukomatkatoimisto: www.olympia.fi
Albatros: www.albatros-travel.fi
Elämysmatkat (laskettelumatkat): elamysmatkat.com


3. Tokio ja Kanto

Tokyo: www.gotokyo.org
Tripsterin Tokio-opas: www.tripsteri.fi
Yokohama: www.yokohamajapan.com
Kanagawa: kanagawa-travel-info.com
Kamakura:  www.kamakuratoday.com
Hakone Navi:  www.hakonenavi.jp
Hakone Portal: www.hakone.or.jp
Fuji-vuori:  www.yamanashi-kankou.jp
Tokyo Disneyland: www.tokyodisneyresort.jp
Saitama: www.sainokuni-kanko.jp
Chiba: japan-chiba-guide.com
Nikko: nikko-travel.jp


4. Osaka, Kioto ja Kansai 

Osaka:  www.osaka-info.jp
Kioto:  www.pref.kyoto.jp
Kyoto City Tourism:  www.kyoto.travel
Kyoto Visitors Guide:  www.kyotoguide.com
Nara:  pref.nara.jp
Kobe:  www.feel-kobe.jp
Himeji: www.himeji-kanko.jp


5. Nagoya ja Chubu (Keski-Japani)

Nagoya:  www.nagoya-info.jp
Toyotan museo ja tehdas: www.toyota.co.jp/Museum
Kanazawa: www.kanazawa-tourism.com
Japanin Alpit: www.japan-alps.com
Matsumoto: welcome.city.matsumoto.nagano.jp
Nagano: www.go-nagano.net
Hida-Takayama:  www.hida.jp
Kiso-laakso (Magome & Tsumago): www.japanvisitor.com
Chubu: go-centraljapan.jp


6. Tohoku (Pohjois-Honshu)

Tohoku: en.tohokukanko.jp
Akita: www.akitafan.com
Aomori: www.en-aomori.com
Iwate: www.japan-iwate.info
Niigata: enjoyniigata.com
Sado-saari: www.visitsado.com
Sendai: sendai-travel.jp
Yamagata: yamagatakanko.com
Matsushima: www.matsushima-kanko.com
Aizu-Wakamatsu/Bandai: www.jnto.go.jp


7. Chugoku (Länsi-Honshu)

Chugoku: www.japanhoppers.com
Hiroshima:  www.hiroshima-navi.or.jp
Miyajima:  www.miyajima.or.jp
Okayama: okayama-japan.jp
Tottori: www.tottori-tour.jp
Yamaguchi: www.visit-jy.com


8. Kyushu

Kyushu Tourism Information:  www.welcomekyushu.com
Kyushun autoilureittikartta: wwwtb.mlit.go.jp
Fukuokan kaupunki:  yokanavi.com
Fukuokan maakunta: www.crossroadfukuoka.jp
Fukuoka Now: www.fukuoka-now.com
Fukuokan turistikartta: welcome-fukuoka.or.jp
Kagoshima:  www.kagoshima-kankou.com
Nagasaki:  www.at-nagasaki.jp
Miyazaki: www.kanko-miyazaki.jp
Beppu: www.city.beppu.oita.jp
Kumamoto: kumanago.jp
Saga: www.saga-tripgenius.com
Oita: www.visit-oita.jp


9. Shikoku

Tourism Shikoku: www.tourismshikoku.org
Welcome Shikoku:  www.wel-shikoku.gr.jp
Matsuyama: www.mcvb.jp
88 temppelin pyhiinvaellus: wikitravel.org


10. Hokkaido

Visit Hokkaido:  www.visit-hokkaido.jp
Hokkaido guide: www.hokkaidoguide.com
Hakodate:  www.hakodate-kankou.com
Sapporo:  www.welcome.city.sapporo.jp
Otaru: uu-hokkaido.com
Asahikawa: www.asahikawa-tourism.com
Furano: www.furanotourism.com


11. Okinawa

Okinawa Tourist Information: okinawastory.jp
Okinawa Information:  www.okinawa-information.com
Okinawa Guide: japancheapo.com


12. Kesäaktiviteetit

Vaeltaminen ja patikointi:

Japan Guide: www.japan-guide.com
Japan Hike:japanhike.wordpress.com
Outdoor Japan: us.jnto.go.jp/outdoor/
Japan Magazine: japan-magazine.jnto.go.jp
Walk Japan: www.walkjapan.com
Takao-vuori: japan-magazine.jnto.go.jp
Fuji-vuorelle kiipeäminen: www.jnto.go.jp/mtfuji
Nakasendo Walking Trail: www.japanvisitor.com
Kumano Kodo pyhiinvaellusreitit: www.tb-kumano.jp
Kyushu Olle-reitit: www.welcomekyushu.com/kyushuolle/

Pyöräily:

Japan Biking: www.japanbiking.com
Cycling Japan: www.cyclingjapan.jp
See Japan Cycling: www.seejapan.co.uk
Japan Cycling: www.japancycling.org
Shimanami Kaido Bikeway: wikitravel.orgwww.japan-guide.com

Sukeltaminen:

Dive Advisor: diveadvisor.com,
Diver Magazine Japan: divermag.com
Dive Japan: www.divejapan.com
Inside Japan: www.insidejapantours.com
JNTO Diving: us.jnto.go.jp
Okinawa Story: okinawastory.jp


13. Talviaktiviteetit

Snow Japan: www.snowjapan.com
Powderhounds: www.powderhounds.com
Ski Hokkaido: www.skiing-hokkaido.com
Niseko: www.nisekotourism.com
Hakuba: www.hakubatourism.jp


14. Majoittuminen Japanissa

JapanHotel.net  www.japanhotel.net
Japan Traveler Online:  japantraveleronline.com
Japan Economy Hotel Group:  www.kid97.co.jp
Japan Youth Hostels:  www.jyh.or.jp
Japan City Hotel Association:  www.jcha.or.jp
Japanese Inn Group:  japaneseinngroup.com
Japanese Guest Houses (Ryokan):  www.japaneseguesthouses.com
Go Tokyo:  www.tourism.metro.tokyo.jp/hotel/
APA Hotels: www.apahotel.com
The b hotels: www.ishinhotels.com
Dormy Inns: dormy-inn.com
Mystays Hotels: www.mystays.com
Route Inns:www.route-inn.co.jp
Sunroute Hotels: www.sunroute.jp
Toyoko Inns: www.toyoko-inn.com


15. Pidempiaikainen asuminen

Monthly Resi Stays: corporate.mystays.com
Tokyo Apartments:  www.tokyoapartments.jp
Sakura House:  www.sakura-house.com


16. Kylpylät ja kuumat lähteet

Introduction to Japanese Hot Springs:  www2.gol.com
Hot Springs in Japan:  www.japaneseguesthouses.com
OnsenJapan.net :  www.onsenjapan.net
Onsen Guide: www.japan-guide.com
How to Take a Japanese Bath: www.tb-kumano.jp/en/onsen/
Sento Guide Bathing Etiquette: www.sentoguide.info/etiquette


17. Pop-kulttuuri

Web Japan: web-jpn.org
JNTO: us.jnto.go.jp
Manga ja Anime: www.japan-guide.com
Manga-kahviloita Tokiossa: en.compathy.net
Cosplay: en.compathy.net


18. Muoti ja design

Web Japan Fashion Trends:  web-jpn.org


19. Ostoksilla

Sadan jenin kaupat: www.japan-guide.com
Japan Shopping Courses: shopping-course.jnto.go.jp
What to buy in Japan: www.tsunagujapan.com
Must have souvenirs from Japan: muza-chan.net
Premium Outlets in Japan: www.premiumoutlets.co.jp


20. Pankkiautomaatit

7-Eleven (Seven Bank): navitime.co.jp/sevenbank
Japan Post Bank: www.jp-bank.japanpost.jp


21. Junat ja bussit

Rail Travel in Japan: www.jprail.com
Guide to Japanese Train Tickets: www.japan-guide.com
Japan Rail Pass:  www.japanrailpass.net
JR East (Itä-Japanin rautatiet):  www.jreast.co.jp
JR West (Länsi-Japanin rautatiet): www.westjr.co.jp
Kintetsu Railway (Länsi-Japani): www.kintetsu.co.jp
Meitetsu Railroad (Nagoyan ympäristö): www.meitetsu.co.jp
Central Japan Railway Co:  jr-central.co.jp
JR Kyushu: www.jrkyushu.co.jp
Japanin juna-aikataulut ja hinnat:  www.hyperdia.com
Japan Transit Planner: world.jorudan.co.jp
Japan Bus Online: japanbusonline.com
Willer Express Bus: willerexpress.com
Japan Bus Pass: willerexpress.com/buspass
Book Highway Buses in Japan: www.kosokubus.com
JR Expressway Bus Net: www.kousokubus.net
Kyushu Sun Q Bus Pass: www.sunqpass.jp
Hokkaido Bus Pass: www.hokkaidox.com
Shikoku Bus Pass: www.kosokubus.com


22. Lentokentät, lennot ja lautat

Tokyo Narita lentoasema:  www.narita-airport.jp
Tokyo Haneda lentoasema: www.haneda-airport.jp
Osaka Kansai lentoasema:  www.kansai-airport.or.jp
Nagoya Centrair lentoasema:  www.centrair.jp
Fukuokan lentoasema:  www.fuk-ab.co.jp
All Nippon Airlines (ANA):  www.ana.co.jp
Finnair:  www.finnair.com
Japan Airlines (JAL):  www.jal.co.jp
Jetstar Japan:  www.jetstar.com
Peach Aviation:  www.flypeach.com
Skymark Airlines:  www.skymark.jp
Vanilla Air:  www.vanilla-air.com
Japanin sisäiset matkustajalautat: www.japan-guide.com
Matkustajalautat naapurimaihin: byferryfrom2japan.com


23. Metrot ja kaupunkiliikenne

Tokion metro-opas (pdf): www.kotsu.metro.tokyo.jp
Tokyo Airport Limousine Bus: www.limousinebus.co.jp
Suica-matkakortti:  www.jreast.co.jp/e/pass/suica
Tokion metro:  www.tokyometro.jp
Tokyo Taxi Guide: en.compathy.net
JR Narita Express lentokenttäjuna:  www.jreast.co.jp
Narita Keisei Skyliner lentokenttäjuna: www.keisei.co.jp
Tokyo Monorail (Haneda Airport): www.tokyo-monorail.co.jp
JR West Train From Kansai Airport:  http://www.westjr.co.jp
Nagoyan metro:  hken.phys.nagoya-u.ac.jp
Osaka Transportation:  www.kotsu.city.osaka.lg.jp
Osakan metro:  www.johomaps.com
Fukuokan metro:  subway.city.fukuoka.lg.jp


24. Autoilu ja autonvuokraus

Japanin tiekartat:  www.omnimap.comwww.amazon.com
Liikennemerkit: wikipedia.org
Moottoritiet ja tietullit: www.japan-guide.com
Electronic Toll Collection (ETC System): www.go-etc.jp
Car Rental in Japan: www.japan-guide.com
ToCoo! autonvuokraus: www2.tocoo.jp
Times Car Rental: www.timescar-rental.com
Toyota Rent a Car: rent.toyota.co.jp
Nissan Rent a Car: nissan-rentacar.com
Budget (Suomi): www.budget.fi
Europcar (Suomi): www.europcar.fi
Hertz (Suomi): www.hertz.fi


25. Japanilaisia verkkolehtiä

Mainichi News:  mainichi.jp/english/
Asahi News:  www.asahi.com
Japan News: the-japan-news.com
Japan Times:  www.japantimes.co.jp
Hiragana Times: www.hiraganatimes.com
Nipponia: web-japan.org/nipponia
Kids Web Japan (lapsille): web-japan.org/kidsweb
Kyodo News: english.kyodonews.jp
Japanese newspapers and media: www.sabotenweb.com


26. Puhelimet ja internet

How to Stay Connected in Japan: www.jnto.org.au
Rentafone Japan:  www.rentafonejapan.com
Japan Cell Phone & SIM Card Rentals:  www.jcrcorp.com
Netcafe:  www.world66.com
Japan free wifi: www.ntt-bp.net
Travel Japan wi-fi: wi2.co.jp
Kyushu Free Wi-fi: www.welcomekyushu.com/kyushufreewifi

 Suomalais-Japanilainen Yhdistys ei vastaa tässä mainituilla nettisivuilla mahdollisesti olevista virheistä tai väärästä tiedosta.

Viimeisin päivitys: Petteri Kostermaa 2/2017

Navigaatio